طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

نان

  • مشاهده در قالب PDF

مقدمه

از دير باز نان به عنوان غذاي اصلي بوده و هست البته با پيشرفت تكنولوژي با گندم فرآورده‌هايي از گندم مانند ماكاروني، انواع نان مثل سنگك – تافتون – بربري و لواش، خمير پيتزا، لازانيا، انواع شيريني، كيك، كلوچه، نان‌هاي باگت، نان ساندويچي و غيره تهيه مي‌شود، متأسفانه امروزه تمام اين فرآورده‌ها از آرد بدون سبوس تهيه مي‌شود، در اين مقاله فرق بين نان سفيد و نان سياه «نان سبوس‌دار» را تا حدودي خدمت شما عرضه مي‌داريم و قضاوت را بر عهده شما مي‌گذاريم.

 

نان گندم

1 - نان سفيد «بدون سبوس»

2 - نان سياه «نان سبوس دار»

منظور از نان سفيد نانى است كه گندم آنرا بوسيله ماشينهاى مخصوصى آرد مى كنند، اين ماشينها كاملا سبوس گندم را مى گيرد و تقريبا مغز گندم باقى ميماند، از اين رو نانى سفيد و زيبا ساخته مى‌شود.

سبوس همان جدار و پوست گندم است كه دائما برابر نور و تشعشعات خورشيد و باد و باران بوده كه به وسيله همان ماشينها از نان سفيد دور مى‌ماند و از اين رو نان سفيد را به صورت غذايى بى‌خاصيت بلكه زيان آور در مى‌آورد.

امتحانات علمى دانشمندان نشان داده كه اگر سگى را با نان سفيد تنها غذا دهيم و هيچ غذاي ديگري ندهيم حداكثر 50 روز باقى مى ماند در صورتيكه سگهايى كه با نان كامل يعنى نانيكه الك نشده باشد تغذيه شوند سالها صحيح و سالم مى مانند.

نان سفيد ترشى معده را زياد مى كند و در نتيجه توليد ضعف عمومى كرده و راه را براى ورود امراض عفونى باز مى كند. عده‌اى از پزشكان اثرات اسف انگيز نان سفيد را كه عامل اصلى ايجاد سل است نشان داده اند.

نان ، كسى را ضعيف نمى كند ولى خيلى سفيد آن توليد يك نوع ترشى مى كند كه آن را ترشى نشاسته اى ناميده اند.

اشخاصى كه با نان سفيد تغذيه شوند 75 درصد آنرا هضم نكرده دفع مى نمايند اين مدفوعات با اسيد لاتيك مخلوط بوده و اثرى از پيتون ندارند در صورتيكه اگر با نان كامل تغذيه شوند فقط 5 در صد آنرا هضم نشده دفع مى‌نمايند.

اين مدفوع ؛ بدون اسيد لاتيك و توام با پيتون است .

نان سفيد عامل بسيارى از ابتلائات معده اى است زيرا نان سفيد فقط از نشاسته است .

نشاسته يكى از مواد قندى است كه در بدن مى سوزد و توليد نيرو مى كند ولى وقتى زيادى باشد بطور ناقص هضم شده و به سرعت در معده تخمير مى شود

نان سياه «نان سبوس‌دار»

نان سياه به نانى گفته مى شود كه داراى مواد غذايى كامل است، زيرا پوست گندم كه خواص اصلي گندم را تشكيل مي‌دهد.

خلاصه تمام قسمتهاى فعاله و زنده گندم در پوست جمع شده است، در سيلوهاى بزرگ جديد معمولا آسيابها داراى نرده هاى بزرگ فلزى هستند اين نرده ها هنگام آسياب كردن ايجا فشار زياد مى‌كند و اين فشار و حرارت سبب مى شود كه چربى گندم به سبوس چسبيده و بعد با آن خارج مى شود اين چربى داراى منافع و فوائد بسيار است كه ما آنرا بدون جهت به دور مي‌ريزيم و از آن استفاده نمى‌كنيم، نطفه گندم نيز كه قسمت زنده و فعال آن است با الك گرفته مى شود.

موادى كه به سبوس مى‌چسبند عبارتند از مواد چربى و مواد فسفر دار، سيليس، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)، ویتامین B6 و ویتامین E و K، پروتئين، گلوتن، منگنز، فسفر، منیزیم و سلنیوم و غنی از روی، مس، آهن، پتاسیم، نشاسته و قند است، کلسیم نیز در مقدار کم در گندم موجود است از همه بالاتر گلوتن است كه يگانه قسمت ازت دار گندم است و در حقيقت جزء مصالح ساختمانى بدن به شمار مى‌آيد.

سيليس نيز كه عامل ساختمانى دندانها و استحكام استخوانها است و با كمك اكسيژن هوا قلب و كليه ها را محكم مى سازد و در اثر الك كردن از بين مى رود و يكى از علل ايجاد مرض قند فقدان سيليس مى‌باشد.

در اطراف نطفه گندم مواد سفيده اى و معدنى زياد وجود دارد كه همه در اثر الك كردن خارج مى شوند و مهمترين آنها عبارتند از پتاسيم ، نمك ، آهن ، ارسنيك و كمى كلسيم اين مواد تماماً براى گلبولهاى سفيد خون كه سربازان مدافع بدن مى باشند كمال لزوم را دارند. و همچنين وجودشان براى گلبولهاى خون ضرورى است .

دياستارهاى مخصوص گندم كه رنگ نان را در موقع پختن كمى خرمائى مى نمايند نيز در اثر الك كردن از بين رفته و نان را سفيد مى كنند.

حالا خودتان قضاوت نمائيد كه چه چيزهايى مفيدى را بدون جهت از نان مى گيرند و الك هاى دو صفر و چهار صفر هم مرض ‍ سفيد گرى آنها را تخفيف نداده كه بفكر الكهايى با صفرهاى زيادترى هستند.

در قديم نانهايي كه پخته مي‌شد و داراي سبوس بود گاهي وقتها تا 40 روز نرم مي‌ماند، ماندگاري آن تا اين مدت به علت داشتن سيليس كه يك نوع چربي مي‌باشد بوده، ولي امروزه نان تا 24 ساعت بيشتر دوام ندارد چون هنگام آسياب با دستگاهاي مدرن همراه سبوس از گندم جدا مي‌شود، براي امتحان هم شده يكبار گندم را آرد كنيد و با آن آرد نان بپزيد و طعم واقعي نان را بچشيد.

خمير ترش

ما انسانها نمى توانيم گندم آرد شده را بخوريم . بلكه بايد به وسايلى آرد سالم را بپزيم و سپس آنرا بخوريم . پختن نان احتياج به خمير ترش دارد. خمير ترش نيز دو قسم است . سالم و غير سالم ؛ خمير ترش غير سالم و قلابى ضررش بيشتر از نان سفيد است ، زيرا اين نوع خمير ترش از تركيبات زاج سفيد است، و به اعتراف دانشمندان:

زاج اثر عميقى روى غدد تناسلى زنان دارد، و پس از آنكه 4 ماه اين مواد به حيوانات خورانده شد، مشاهده شد كه تخمدان آنها 50 درصد كوچك شده و از توليد مثل آنها كاسته است پس خمير ترش مصنوعى كه پايه آن روى زاج قرار گرفته است ، براى بقاء نسل بشر، بسيار مضر و خطرناك است ، و نتيجه جز تباه كردن ساختمان تناسلى و معدى ندارد، و از نظر بهداشت غذايى مردود است

همه اين بيماريها، چيزى جز محصول تمدن جديد و زندگى ماشينى نيست تمدن جديد اگر سهولت زندگى را براى بشر به ارمغان آورده، بهمراه خود اين خطرات را نيز آورده است.

اسبورن مى‌گويد، ما طبيعت را در ضمن جنگى ساكت و بى صدا شكست داده و تسخير كرده‌ايم ولى نتيجه اين شكست طبيعت و پيروزى ما، انهدام نسل انسانى است كه داراى عواقبى به مراتب وحشتناكتر از بمب و نيروى اتمى شده است.

كود شيميايى

صحبت از نان سفيد و زيانهاى آن بود، از نان سفيد بگذريم ، به بذر و كاشت گندم بپردازيم .

زمينى كه مى خواهد بذر را قبول كرده و آنرا سبز كند، بايد آماده و مستعد و نيرومند باشد، براى نيرومند كردن زمين به آن كود مى‌دهند، در زمانهاى سابق به زمين كودهاى حيوانى و معمولى داده مى‌شد، در بعضي از زمين‌ها كود كبوتر استفاده مي‌كردند، اين كود از كودهاي شيميايي بسيار قويتر و عوارض آن در حد صفر مي‌باشد ولى امروز كود شيميايى مى دهند، خوبست مقايسه‌اى بين اين دو كود به عمل آوريم.

هر وقت ممكن شد غذايى را مصرف كنيد، كه محصول آن از زمينى بدست آمده باشد كه كود طبيعى و حيوانى به آن داده باشند، زيرا از زمينى كه با يك طبقه نازك كود شيميايى كشت و زرع مى شود محصولى به دست مى آيد كه از لحاظ مواد غذايى كاملا ضعيف و فقير است، و مسلم است كه اگر چنين محصولى بخورد انسان يا حيوان برسد مواد حياتى لازم را به بدن نرسانده و جسم را براى حمله امراض مختلف مستعد مى كند و من مى دانم كسانى كه در شهرهاى بزرگ و صنعتى سكونت دارند به آسانى نمى‌توانند چنين غذايى را تهيه كرده و مصرف نمايند. ولى‌ روزى خواهد رسيد كه چون برترى و اهميت چنين محصولى مسلم گردد، همه در پى محصول زراعتى باشند كه با كود طبيعى و حيوانى به دست آمده باشد

نان جو

نان جو، از جو تهيه مى شود، سبوسهاى جو، مانند سبوسهاى گندم مواد با ارزشى هستند.

سبوس جو، داراى ويتامينهاى ب بمقدار زياد مى‌باشد، خوردن آن نيز سبب مى شود كه ميكروبهاى مفيدى كه در معده بوده و ويتامينهاى ب مى‌سازند رشد نموده ، مقدار زيادى ويتامين ب تحويل بدن انسان نمايند. بنابراين خوردن نان جو، با غذاهايى كه ويتامين ب زياد دارند جايز نيست.

معمولا در زندگى امروزه ، مردم براى نان گندم ارزش بيشترى قايل هستند، خوب است از نظر غذايى مقايسه يى بين ايندو نان بشود. تا ارزش بيشتر هر كدام معلوم گردد.

نان گندم مقدارى كلسيم بدن را رسوب مى دهد، ولى نان جو اين خاصيت را ندارد، و حتى داراى مقدارى كلسيم مى باشد، بنابراين خوردن نان گندم به مقدار كم براى كسانى كه غذاهاى متنوع و كلسيم دار مى خورند؛ و از حرارت آفتاب استفاده مى كنند، بسيار نافع است . زيرا كلسيم هاى كهنه در بدن آنها از بين رفته ، و جاى خود را به كلسيم تازه مى دهد.

كسانيكه غذاى‌هاى متنوع نمى‌خوردند نبايد نان گندم سبوس دار ميل نمايند، زيرا دچار كمبود كلسيم و فسفر خواهند شد، نان جو بعلت داشتن ويتامين ب و همچنين اثر نيكويى كه در پرورش ميكروبهاى امعاء و مولد ويتامين ب دارد بسيار نافع است ، و جوانى را حفظ مى كند و از سفيد شدن مو جلوگيرى مى‌كند

همچنين غذاهايي كه با جو پخته شود، مثل آش جو، سوپ جو، كيك جو و غيره داراى مقدار زيادى ويتامينهاى   ب  هستند و در تقويت ميكروبهاى مفيد روده‌ها موثر مى باشند، و از اين جهت است كه روستا نشينان كه نان جو مى خورند دير پير مى شوند، موى سرشان نمى ريزد و جو و سبوس آن يكى از بهترين درمان كلسترل مى باشد.

غذاى پيشوايان ديني ما

خوب است برنامه اسلامى را از نظر نانها مورد توجه و دقت قرار بدهيم، و خوراك پيشوايان اسلام را ببينيم، البته اين بررسيها تنها از جنبه بهداشت غذايى صورت مى‌گيرد، و جنبه تقوى و زهد آن مورد بحث نيست،

شخصى به نام «سويد ابن غفله» مى‌گويد بر اميرالمؤمنين على عليه‌السلام وارد شدم ، ديدم ظرف ماستى در جلو نهاده و نيز در سفره آنحضرت گرده نانى بود از جو كه سبوسهاى درشت آن در رويش پيدا بود، نان جوين را با دست مى شكست ، و آنها را در ميان ظرف ماست مى‌انداخت على عليه‌السلام بمن تعارف كرد كه از غذايش بخورم، گفتم ميل ندارم فضه خدمتگذار خانه اميرالمؤمنين در خانه نشسته بود، به او گفتم: چرا مراعات حال اين پيرمرد را نمى‌كنيد؟ چرا نان از آرد الك نكرده به او مى‌دهيد! فضه گفت اين دلسوزى را ما قبلا كرده‌ايم، اما خود آنحضرت فرمودند كه نانش از آرد الك نكرده باشد سپس اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام رو به جانب «سويد ابن غفله» كرد و فرمود: آنچه براى فضه گفتم اينك براى تو مى‌گويم.

چنانكه گفتيم صرف نظر از جنبه‌هاى تقوى و زهد، اگر اين غذاى اميرالمؤمنين را در چهارده قرن قبل كه سخنى از ويتامين‌هاى سبوس و ارزش غذايى آن و نان جو نبوده مورد بررسى و مطالعه قرار بدهيم عظمت علمى پيامبر و ائمه بهتر و بيشتر براى ما روشن مى شود بعلاوه از روايت چنين بر مى آيد كه در آن زمان هم نان كم سبوس و پر سبوس بوده زيرا سويد بن غفله مى گويد چرا نان از آرد پر سبوس و الك نكرده به اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام مى‌دهيد سپس خود على  عليه‌السلام در مقام دفاع از خادمه خود «فضه» مى‌گويد: من از پيامبرى پيروى مى كنم كه نان او نيز از آرد الك نكرده بود با در نظر گرفتن خواص نان جو و ارزش ‍ غذايى ماست شما قضاوت كنيد كه نان جو و ماست چگونه غذاى با ارزشى خواهد بود!

كاربران گرامي در مقاله‌اي جداگانه خواص ماست و طرز تهيه ماست بصورت طبيعي درج كرده‌ايم، براي مشاهده اين مقاله اينجا كليك كنيد

علاوه بر اين قبلا ديديم كه نان جو طورى است كه انسان را از خوردن غذاهاى متنوع بى نياز مى كند؛ و افرادى مانند پيشوايان دينى ، كه مأموريت الهى آنان، تقويت جنبه‌هاى معنوى و روحى اجتماع بشرى است ، بايد برنامه زندگى و مخصوصا غذايى آنها تسلى بخش جگرهاى سوخته و شكم هاى گرسنه باشد؛ تا آنها را از انحرافهاى اخلاقى مانند دزدى، غارت، و چپاول نجات دهد.

نان برنجى

از اقسام نانها نيز، نان برنجى است ، براى پختن آن چند طريق است :

1 - برنج را آرد نموده در وقت طبخ اندك اندك در آب جوشان بريزند و بر هم بزنند تا طبخ تمام يابد و مثل خمير شود و از آن خمير نان نازك بپزند.

نان برنجى تقريبا جزء شيرينى‌ها و خوردنيهاى تشريفاتى است ولى در عين حال از نانهاى بهداشتى است.

امام رضا عليه‌السلام در اين باره مى‌فرمايد: «مادخل جوف المسول انفع من خبز الارز»

بهتر از نان برنجى چيزى براى شخص مسلول نيست .

و امام صادق  عليه‌السلام مى‌فرمايد: «اطعموا المبطون خبز الارز، فمادخل جوف المبطون شى انفع منه»

به شخص مبطون  كسى كه نمى تواند از خروج مدفوع خود جلوگيرى كند نان برنجى بدهيد كه چيزى نافع تر از آن برايش نيست .

در كلام ديگرى از امام ششم نيز به كثير الغذا بودن اين نان اشاره شده است و نيز پيشواى ششم مى فرمايد:

«ليس يبقى فى الجوف من غدوة الى الليل الاخبزالارز»

تنها نان برنجى است كه از صبح تا شب در معده باقى مى‌ماند.

يكى از دانشمندان غذايى قديم درباره نان برنجى چنين نوشته است:

نان برنجى ، سرد و خشك و معطش و مقوى بدن و كثير الغذا و جهت اسهال صفراوى و دموى و نيكو كردن رنگ رخسار و نيكو است براى افراد مسلول.

تدكر: امروزه بيشتر خانواده براي نگهداري نان از فريزر استفاده مي‌كنند، اين اين امر باعث انجماد مي‌شود، هنگام انجماد مواد غذايي غشاء سلولي ويتامين‌ها و املاح از بين مي‌رود.

منبع: اسلام پزشك بدون دارو، زبان خوراكيها دكتر غياث‌الدين جزايري

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 25 مرداد 1391 ساعت 13:41

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

304امروزmod_vvisit_counter
1017دیروزmod_vvisit_counter
8299این هفتهmod_vvisit_counter
5710هفته گذشتهmod_vvisit_counter
31547این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
760522کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 07 آذر 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج