طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

انگور

  • مشاهده در قالب PDF

اسم من «انگور» است!

من مجموعه‏‌اي از عناصر مفيد و سودمندم ضد سرطانم و ترشي خون را كم مي‏كنم تنها ميوه‏اي هستم كه وقتي خشك شوم، ارزش غذاييم بالا مي‏رود.از نظر تركيبات غذايي، شباهت زيادي به شير مادر دارم. با سوء هاضمه مبارزه مي‏كنم، رماتيسم را از بين مي‏برم و خلاصه خواصي دارم كه كمتر كسي از آنها باخبر است....

آيات و روايات درباره خواص انگور

«يَنْبِتُ لَكُم بِهِ الزّرْعَ وَالزَّيتُونَ والنّخيِلَ وَالْأَعنابَ وَمِنْ كُلِّ الثِّمراتِ اِنّ في ذَلك لآيةً لِقَومٍ يتفكّرون» قرآن كريم سوره نحل آيه 11.

خداوند مي‌روياند براي شما زراعتها، درخت زيتون، خرما و انگور را و از همه ميوه‌ها . همانا در اين برنامه، نشانه‌اي است براي افرادي كه فكر نمايند.

اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام فرمود: كسي كه بيست ويك عدد كشمش سرخ را ناشتا جويده و بخورد به هيچ مرضي مبتلا نمي‌شود وفقط مرگ مي‌تواند او را از پاي درآورد. وسائل ج 17 ص 19

امام صادق عليه‌السلام: پوست كندن ميوه را مكروه و ناپسند مي‌دانستند. محاسن ص 556

امام صادق عليه‌السلام فرمود: در طوفان نوح عليه‌السلام وقتي آب فروكش كرد و پرده از استخوان مردگان و كار غرق شده در آب برداشت، چون حضرت نوح آن را ديد بشدت ناراحت شده و بخاطر اين صحنه غمگين شد. خداوند عزوجل به او وحي كرد، كه انگو سياه بخور تا غم و اندوهت از بين برود. محاصن ص 548

امام صادق عليه‌السلام فرمود: نوح از غم به خداوند شكايت كرد. خداوند وحي كرد به او انگور بخور كه غم را مي‌برد. وسائل ج 17 ص 117

امام صادق عليه‌السلام فرمود: وقتي انگور مي‌خوريد دانه دانه بخوريد زيرا گواراتر است. بحار ج 66 ص 149

اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام فرمود: خوردن كشمش قلب را قوي و مرض را از بين مي‌برد و حرارت زياد بدن را خاموش و خون را پاك و تصفيه مي‌كند. بحار ج 66 ص 152

امام صادق عليه‌السلام فرمود: كشمش عصب را تقويت و كسالت را مي‌برد و نفس و روان را جلا مي‌دهد. بحار ج 66 ص 153

اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام فرمود: اگر كسي اول روز 21 عدد كشمش بخورد خداوند هر مرض و بلائي را از او برمي‌دارد. بحار ج 66 ص 153

حال كه به روايات درباره انگور و كشمش واقف شديم نظر عزيزان را به فوائد درباره اين ميوه پر ثمر جلب مي‌نماييم:

تارخچه درخت انگور

اسم من انگور است، و اعراب مرا «عنب» و در زبان تركي من «اوزم» مي‏نامند  در زبان انگليسي مرا « Grape » مي‌خوانند و به  زبان علمي مرا « Vitis »‌ قيد كرده‌اند. خشك كرده من مويز و كشمش خوانده مي‏شود. به درخت من، مو - تاك - رز - رزان - رزگون - رزجون - تنگ و كرمة البيضا مي‏گويند - زادگاه اوليه من ايران است، ولي امروز در اكثر نقاط دنيا كاشته شده و به انواع و اقسام گوناگون در آمده‏ام - نوع پيشرس من، ياقوتي است كه در دنيا كمتر نظير دارد و براي خوردن آن بايستي قبلا آنرا دانه دانه كنيد و پس از شستن ميل نماييد - قسمت مورد استفاده من ميوه - برگ و شيرگياهي من است - پروردگار توانا در قرآن مجيد و ساير كتب آسماني از من تعريف كرده است و ارامنه ايران جشني بنام من بر پا مي‏نمايند. سابقه‏ي اين جشن در ايران هفتصد سال قبل از مسيح است.

اقسام انگور از نظر شكل

من بقدري انواع و اقسام دارم كه تاكنون هيچ آمارگري نتوانسته است رقم قطعي آنرا پيدا كند - من به رنگهاي سفيد - سبز - صورتي - سياه و بنفش ظاهر مي‏شوم، و دانه‏هاي من ريز - درشت - متوسط - گرد - بيضي - دراز با هسته و بي‏هسته مي‏باشد - يك نوع من معطر بوده، انگور گلاب خوانده مي‏شود، و در الجزاير زياد است، و در بازار اروپا به قيمت گزاف خريدار دارد. در ايران يك نوع مرا شكر شيراز ناميده‏اند، و با اين كه در اطراف تهران، خصوصا شهريار زياد كاشته شده است.

تركيبات شيميايي انگور

من داراي مقدار زيادي پتاسيم و فلزات ديگري مثل آهك - منيزي - آهن - منگنز - كلر - يد - آرسنيك - فسفر - سيليس مي‏باشم. داراي مقدار زيادي قند - تانن - اسيد تارتاريك و عوامل زنده‏اي، مانند دياستازها و فرمانها هستم. اگر به اين تركيبات مفيد ويتامين‏هاي «« A » - « B1 » - « B2 » - « B3 » - « C » و مواد راديوآكتيو را اضافه كنيد، و عوامل مؤثر و مفيدي كه در برگ و شيره و دانه و ساقه‏ي من است در نظر بگيريد، تصديق خواهيد فرمود كه من تنها ميوه‏ي مقوي و مفيد نيستم بلكه مجموعه‏اي از عناصر و عوامل سودمند و تركيبات بهي‏بخش مي‏باشم. روغن هسته من داراي تري گليسيريد ، اسيد اولئيك ، اسيد پالمتيك ، اسيد لينولئيك ، اسيد استئاريك و اسيد آراشيك مي باشد .

مقدار ويتامين موجود در انگور

بيش از ساير ميوه‏ها ويتامين دارم و بيش از همه‏ي، خوراكيها داراي ارزش غذايي هستم. قند من بطور مستقيم و آسان وارد خون شده، و در عضلات و كبد ذخيره مي‏گردد. در حالي كه ساير قندها اول بايد به قند من تبديل شوند و بعد وارد خون گردند، به اين ترتيب اجازه ورود به بافته‏هاي بدن به آنها داده مي‏شود. من ترشي خون و مايعات بدن را كم مي‏كنم و از ابتلا به امراض گوناگون، حتي وحشتناكترين آنها كه سرطان مي‏باشد جلوگيري مي‏نمايم،

كشمش من را بيشتر بشناسيد

ميوه من هنگامي كه خشك مي‏شود هيچ يك از خواص خود را از دست نمي‏دهد، بلكه ارزش غذايي آن بالا ميرود، بطوريكه يك دانه كشمش خيلي بيشتر از يك حبه انگور قوت دارد و اين به علت آن است كه دياستازهاي موجود در روي پوست من، به تدريج سلولز پوست را تبديل به قند مي‏نمايند و نيز به همين علت است كه هيچ معده‏اي از خوردن مويز ناراحت نمي‏گردد.

آب انگور و شير مادران

آب ميوه تازه من، چنانكه از دانه‏هاي سالم و تخمير نشده گرفته شود، از نظر تركيبات غذايي شباهت زيادي به شير مادر دارد و مي‏توان آنرا غذاي كودكان شيرخوار نمود و اشخاص بزرگ هم مي‏توانند آنرا به جاي شير، بدون احساس ناراحتي نوش جان نمايند و به كمك آن سموم بدن را خارج كنند.

از خواص و تركيبات من بيشتر بدانيد

آب من داراي مقداري قند - تانن - تارتارات دو پتاس - فسفات دو پتاس - مالات دو پتاس  مواد صمغي - مواد سفيده‌اى «پروتئين» - كلسيم - منيزيم و عناصر و عوامل ديگر دارد. براي كم خوني - زيادي اوره - زيادي چربي خون - امراض قلبي سودمند است و بادشكن نيز مي‏باشد - به بيماراني كه قادر به خوردن غذا نيستند، معمولا سرمي تزريق مي‏كنند كه مقداري از قند من در آن محلول شده است. در اثر خوردن من معده كاملا تخليه مي‏شود. ادرار زياد مي‏گردد و ترشحات صفرا به حالت اعتدال در مي‏آيد. در اثر سوخت و سازي كه از مشخصات من است، فضولات معده از بين ميرود.

پيش‌گيري از بيماري با انگور

من از امراض زير جلوگيري مي‏نمايم؛ ترش كردن و تخامه نمودن غذا - سوءهاضمه - خونريزي معدي - پيدا شدن سنگ در كليه و مثانه - مسموميت جيوه و سرب - بعضي از امراض جلدي - امراض شرياني و وريدي - نقرس - فشار خون - زياد شدن اوره در خون.

رفع عوارض شيرخشك با انگور

من محرك اعمال كبدي هستم و چنانچه آب مرا همراه با شير خشك به اطفال شيرخوار بدهيد، از عوارض شيرخشك روي كبد آنها جلوگيري مي‏نمايم. من هم چاق مي‏كنم و هم لاغر. اشخاصي كه احتياج به لاغر شدن دارند بايد صبحانه خود را به من اختصاص دهند و تا ظهر جز من غذاي ديگري نخورند و براي چاق شدن، اشخاص ضعيف البته بايستي ميوه‏ي مرا همراه با نان و غذاهاي ديگر ميل نمايند. به زنان آبستن بگوييد براي سلامتي فرزند آينده‏ي خود، تا مي‏توانيد از ميوه من بهره‏مند شوند.

استفاده انگور در زيبايي صورت

ماليدن من به صورت و پوست، رنگ آن را روشن مي‏كند و به لطافت و نرمي آن مي‏افزايد. ماليدن تفاله‏ي من در حمام به بدن، فوايد زياد دارد و باعث تسكين درد رماتيسم و سياتيك و نقرس مي‏شود و كرمي كه با آب من درست شود، بيش از كرم‏هاي ديگر پوست صورت را نرم و لطيف مي‏سازد.

خواص برگ درخت انگور

برگ من داراي ساكارز ، لوولز Levulose، اينوزيت Inosite، مواد نشاسته اي و تعدادي اسيدهاي آلي است

برگ درخت من داراي تانن - بي تارتارات دو پتاس - نشاسته - اسيد ماليك - يك نوع صمغ - ‌قند- اكزالات دو پتاس و چند تركيب شيميايي مخصوص به خود دارد. اين تركيبات اختصاصي، در برگهايي كه پاييز چيده شوند، زيادتر است. با برگ من دلمه و خيار شور درست مي‏كنند. طعم برگ من كمي گس و ترش است. در طب به عنوان مقوي معده - درمان اسهال مزمن و خون دماغ مصرف مي‏شود. دم كرده بيست و پنج گرم برگ من در يك ليتر آب، در امراض اسهال - حبس‏البول و يرقان «هپاتيت» توصيه شده است و چنانچه با آب دم كرده برگ من چشم را بشوييد آن را ضد عفوني كرده و ورم پلك را فرو مي‏نشاند. در موقعي كه درخت مرا هرس مي‏كنند، آبي از سر شاخه‏هاي آن بيرون ميآيد كه به اشك معروف است. مايعي است بي‏رنگ و زلال. اين اشك سابقا در امراض جلدي زياد مصرف داشت، ولي در طب امروز فقط براي معالجه چشم درد و به صورت كمپرس براي التيام تمام زخم‏ها به كار مي‏رود.

اگر مبتلا به سنگ كليه و مثانه هستيد، هر روز صبح ناشتا يك قاشق از اين اشك را بنوشيد.

خواص و تركيبات هسته

هسته‏ي دانه‏هاي من داراي تانن بوده، و قابض است. توليد باد مي‏كند و ادرار را كم مي‏نمايد. مخصوصا دانه‏هايي كه از تفاله‏ي سركه بدست آيد و چنانچه آن را بو بدهند، خاصيت قابض كردن آن زيادتر مي‏شود. پوست ميوه‏ي من كمي دير هضم و مولد باد است. ماليدن سوزانده‏ي آن جهت نرمي پوست و كم كردن رطوبت چشم و بيشتر زخم‏ها مفيد است.

خواص روغن هسته انگور

روغن دانه‏هاي من كه بوسيله يك حلال گرفته مي‏شود، بهترين روغن جلا بوده، زود خشك مي‏شود و در نقاشي مصرف دارد. سر شاخه‏هاي من و تفاله‏هاي سركه را اگر بسوزانيد، زغالي بدست مي‏آيد كه فوق‏العاده سياه بوده و براي نقاشي و آبرنگ‏هاي بسيار عالي است.

غوره انگور را بهتر بشناسيم

غوره من داراي اسيدهاي آلي مانند اسيد ماليك ، اسيد فرميك ، اسيد سوكسينيك  Succinique Acid ، اسيد اگزاليك ، اسيد گلوكوليك  Glucolique Acid و قند مي باشد .

ميوه نارس من كه غوره ناميده مي‏شود، و شعرا به آن حصرم مي‏گويند داراي طعمي ترش بوده، و قابض است و آب آن كه آب غوره نام دارد، يكي از چاشني‏هاي مفيدي است كه در رژيم لاغري مؤثر مي‏باشد - خاكستر شاخه‏هاي من اگر به صورت پماد ماليده شود ورم بيضه را فرو مي‏برد، و بواسير را درمان مي‏كند و اگر خورده شود، سنگ‏ها را مي‏ريزاند اگر خاكستر چوب درخت مرا حل كرده و پس از صاف كردن غليظ نماييد، و آن را گرم گرم كمپرس كنيد، انواع دمل و كورك را باز كرده، و معالجه مي‏كند. اگر مي‏خواهيد پوست بدنتان نرم و شاداب شود، انگور را له كرده به آن بماليد و پس از خشك شدن، با آب نيم گرم بشوييد.

حال كه به فوايد من پي برديد، و دانستيد كه من يك غذاي كامل همراه با يك انبار دارو بوده، و آنچه بدن شما لازم دارد در وجود من جمع است، از شما يك سؤال دارم: آيا انصاف است كه ميوه‏ي مرا گندانده و به صورت شراب دشمن سلامتي انسان در آورده و بافتهاي بدن خود را با آن مسموم و كبد خود را خراب نماييد؟!

از خواص بيشمار انگور بيشتر بدانيم

من خلاصه‏اي از تشعشعات خورشيدم. ارزش مرا بدانيد و مرا به صورت زهر در نياوريد. من دو برابر گوشت به بدن شما حرارت مي‏دهم. من يكي از بهترين غذاهاي مقوي بوده، مزاج را معتدل مي‏نمايم. خون را صاف مي‏كنم و خون صالح مي‏سازم. جهت تقويت كليه و از بين بردن سوخته‏ي اخلاط مفيد مي‏باشم سينه و ريه را اصلاح مي‏كنم، براي معده‏هاي مرطوب و خوني ضرر دارم، مگر آن كه مرا با زيره ميل نماييد. سوخته‏ي دانه‏هاي من براي جراحات و جلاي بينايي و آبريزش چشم مفيد است. پوست ميوه من در معده‏هاي ضعيف دير هضم است. اگر معده‏اي ضعيف داريد، از آب من يا كشمش استفاده كنيد.

انگور و زيبايي صورت

اگر مقداري از ميوه‏ي مرا در روغن زيتون جوشانده، و صاف كنيد و بر روي پوست صورت و بدن بماليد، معني نرمي و لطافت را خواهيد دانست.

توصيه‌هاي دارويي انگور

به كساني كه با خوردن آب گنديده من خود را از نعمت سلامتي محروم كرده‏اند، به بانواني كه با خوردن قرص‏هاي ضد بارداري كليه و كبد خود را تباه ساخته‏اند، بگوييد انگور بهترين دوست شماست. تا مي‏توانيد از اين ميوه بهشتي تناول كنيد و با اين اكسير بهي‏بخش پليدي‏ها را از خود دور نماييد.

تحقيقات بعمل آمده

خوشبختانه زبان خوراكي‏ها مخالف تنظيم خانواده نيست و چنانچه ديديد، كوشيده است در چهارچوب سلامت، شما را با خوراكي‏هاي مفيدي كه داراي هورمون‏هاي گياهي و بي ضرر هستند آشنا ساخته و خواهد ساخت به كساني كه منكر تأثير خوراكي‏ها در جنسيت نطفه هستند و نمي‏دانند ساختمان هر شيئي و موجودي با مصالح اوليه آن مربوط است بگوييد كه خوردن من خون و ترشحات رحم را قليايي كرده و كوروموزمهاي ماده را از بين مي‏برد. و بر شما ثابت خواهد شد كه زبان خوراكي‏ها چشمه‏ي بي‏زوالي است كه با اقيانوسي از تجربيات هزاران ساله‏ي دانشمندان ايراني مربوط بوده، و با استفاده از كشفيات و تحقيقات جديد علمي به شما عرضه مي‏شود.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

فوائد كشمش

1-      كشمش مغذي و انرژي دهنده بوده ، زيرا داراي 75 درصد مواد قندي كه گلوكز است كه قابل جذب بدن مي باشد.

2-      رشد اطفال را سريع مي‌نمايد زيرا كلسيم و فسفري كه در كودكان براي رشد و استخوان بندي نياز دارد در كشمش وجود دارد.

3-      كشمش براي كودكان ضعيف و كم خون داروئي بي‌نظير مي‌باشد زيرا در كشمش آهن ، منگز، كليسيم و فسفر به مقدار كافي موجود است

4-      كشمش اشتها آور بوده چون منبع سرشاري از پتاسيم مي‌باشد.

5-      در نقش سموم بدن و فعاليتهاي كليه نقش بسزايي دارد چون وجود پتاسيم و اسيدهايي چون اسيد ماليك ، اسيد سيتريك، اسيد تارتاريك مي‌تواند اوره و كلسترول زيادي خون را دفع و فشار خون را تنظيم نمايد.

6-      كشمش براي كساني كه دچار بيماري نقرس، عدم كفايت كبد، رماتيسم مزمن هستند درمان كننده چربي به شمار مي‌رود، چون در دفع اسيد اوريك مؤثر بوده و فعاليت‌هاي سلولي كبدي را تنظيم مي‌نمايد.

7-      براي بانوان باردار كه نيازمند مواد غذايي طبيعي چون كلسيم، آهن ، فسفر، منگز براي حفظ و رشد جنين مي‌باشند كشمش مي‌تواند اين نيازمندي را تأمين و سلامت مادر و طفل را محفوظ دارد.

8-      كشمش براي مادران شيرده ويتامين و مواد لازم را براي ساختن شير مي‌رساند اين است كه بايد هر روز مقداري كشمش به جاي تنقلات مصنوعي مصرف نمائيم.

9-      كشمش به سالخوردگان كه نيروي جسماني ضعيف و بدني رنجور دارند انرژي مي‌دهد چون تمام مواد نياز بدن را از مواد قندي، و ويتامينهايي چون «آ» «ب1» «ب2» و «پ»، و همچنين موادي چون كلسيم و فسفر به طور طبيعي و به صورت قابل جذب در دسترس آنان مي‌گذارد.

10-  كشمش غذايي طبيعي است كه انرژي دهنده و گرم كننده بدن بوده و سرشار از ويتامين‌ها و موادي است كه مورد نياز زندگي حياتي ماست كه تماماً جذب بدن مي‌گردد.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

آخرین بروز رسانی در شنبه, 01 بهمن 1390 ساعت 15:06

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

1054امروزmod_vvisit_counter
1231دیروزmod_vvisit_counter
2285این هفتهmod_vvisit_counter
5710هفته گذشتهmod_vvisit_counter
25533این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
754508کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 03 آذر 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج